2012-07-03 ŚLUB - PODZIAł KOSZTóW

Ślub - podział kosztów: kto za co płaci?

Młode Pary coraz częściej odchodzą od tradycyjnego podziału kosztów organizacji ślubu i wesela. Zmieniające się ceny i zwiększenie obciążeń po jednej ze stron spowodowały, że najsprawiedliwsze wydaje się zsumowanie wszystkich wydatków i pokrycie je po połowie przez każdą z rodzin. 


Wg tradycyjnego podziału kosztów każde z narzeczonych
pokrywało koszty własnego ubioru i wszelkich dodatków

Oto tradycyjny podział kosztów:
• Pan Młody
- garnitur ślubny wraz z dodatkami (koszula, buty, mucha itp.),
- wynajęcie zespołu muzycznego,
- napoje i alkohole,
- obrączki,
- wynajęcie samochodu,
- wiązanka dla panny młodej,
- podróż poślubna
• Panna Młoda
- zaproszenia ślubne,
- fotograf,
- suknia ślubna i dodatki (welon, rękawiczki, pantofle itp.),
- videofilmowanie,
- przyjęcie weselne (wykluczając napoje i alkohol)


Zgodnie z tradycyjnym podziałem kosztów Panna Młoda i jej rodzina pokrywali koszty organizacji przyjęcia weselnego (wynajęcie sali weselnej wraz z obsługą, przygotowanie menu poza napojami i alkoholem), zakupu sukni ślubnej, welonu, rękawiczek, a także koszty zatrudnienia fotografa i videofilmowania.

Z kolei Pan Młody wraz z rodziną uiszczali rachunki za napoje i alkohole serwowane podczas wesela, garnitur ślubny, koszty wynajęcia zespołu muzycznego, samochodu podwożącego Młodą Parę do ślubu, zakupu obrączek, wiązanki dla Panny Młodej oraz podróży poślubnej.

Zmianiające się ceny i zwiększenie obciążeń po stronie Panny Młodej spowodowały, że narzeczeni coraz częściej odchodzą od tradycyjnego podziału kosztów organizacji ślubu i wesela. Najsprawiedliwsze wydaje się zsumowanie wszystkich wydatków i pokrycie je po połowie przez każdą z rodzin. 

Serwis LubuskieWesele.pl w celu ułatwienia planowania budżetu weselnego przygotował specjalnie dla Was kalkulator wydatków ślubnych. Zapraszamy do działu "porady" i skorzystania z zawartych tam narzędzi.

 

LubuskieWesele.pl