ORGANIZACJA WESELA KROK PO KROKU

Jesteście zakochani i planujecie ślub i wesele. Jest to bardzo trudne zadanie. Poniżej znajdziecie porady jak powinna wyglądać organizacja wesela krok po kroku. Dzięki tej liście nic nie umknie waszej uwadze. Ślub i wesela należy przygotowywać już rok przed. Wtedy uroczystość ta na pewno będzie dopracowana w każdym calu.

Rok przed ślubem należy podjąć pierwsze kroki. Musicie ustalić czy bierzecie ślub kościelny czy cywilny. Warto też już wybrać datę ślubu, aby powoli wszystko rezerwować. Dwanaście miesięcy przed zawarciem małżeństwa należy zorganizować spotkanie narzeczonych i rodziców. Trzeba wtedy omówić wszelkie szczegóły. Określcie wtedy ile pieniędzy będziecie mogli przeznaczyć na organizacje ceremonii ślubnej. Musicie szczerze porozmawiać, jakie macie oczekiwania i ile możecie środków na to poświęcić. Należy to zrobić, aby uniknąć wszelkich nieporozumień. Ułóżcie również listę gości, kutych chcecie zaprosić. Uwzględnijcie tu również zdanie swoich rodziców, gdyż ci naprano pomogą wam finansowo, a do tego wspierali was przez całe życie. Po dokonaniu tych ustaleń czas na rezerwacje terminu. Najpierw uczyńcie to w kościele i zarezerwujcie wybraną salę. Jeśli będzie to konieczne to również już zarezerwujcie pokoje dla gości. Wybierzcie i zarezerwujcie zespół muzyczny, kamerzystę i fotografa. Trzeba to zrobić rok przed, gdyż później będzie ciężko znaleźć osobę z wolnymi terminami.

Osiem miesięcy przed tym wielkim dniem zapiszcie się na nauki przedmałżeńskie. Trwają one około dwa tygodnie. Najlepiej zrobić to jak najwcześniej, gdyż później może nie być wolnych terminów. Na takie nauki możecie zapisać się do innej parafii, jeśli nie pasuje wam termin ustalony w waszym kościele.

Pół roku przed ślubem czas zabrać się za porządne przygotowania. Zorientujcie się, jakie dokumenty trzeba przedstawić w kościele. Warto teraz tez zrobić listę prezentów, pomyślcie o tym, wasze prezenty wtedy się nie powtórzą i będą trafione. W tym okresie zacznij szukać sukni ślubnej, a twój partner niech wybierze odpowiedni garnitur. Oczywiście należy do tego dobrać odpowiednie dodatki. To czas również na wybór obrączek a także na ustalenie, kto będzie świadkiem na waszym ślubie. Powiadomcie ich o tym, bo oni też będą mieli wiele obowiązków.

Trzy miesiące przed panna młoda musi dokonać pierwszych zabiegów pielęgnacyjnych u kosmetyczki. Do tego należy zastanowić się nad dekoracjami kościoła i sali weselnej, najlepiej, zatem jest zamówić dekoratorkę, która zrobi to bardzo profesjonalnie, przy uwzględnieniu waszych wymagań. Wybierzcie i kupcie zaproszenia ślubne i weselne. Zarezerwujcie również pojazd, którym chcecie jechać do ślubu. Trzy miesiące przed musicie odbyć również pierwszą spowiedź przedślubną.

I coraz bliżej tej wielkiej daty. Dwa miesiące przed ślubem koniecznie wyślijcie zaproszenia do gości. Warto również poprosić zaproszonych o potwierdzenie przybycia na ślub. Potwierdźcie też zamówione noclegi w hotelu dla gości. Koniecznie zaplanujcie usadzenie gości przy stołach i ustalcie menu w restauracji. Wybierz również i zamów bukiet ślubny i butonierkę oraz kwiaty dla rodziców. To czas, gdy przyszła panna młoda powinna dokonać pierwszej próbnej fryzury i próbnego makijażu. Warto lepiej teraz dobrać coś odpowiedniego, niż być niezadowoloną ze swojego wyglądu w najważniejszy dzień w swoim życiu. To również czas, kiedy należy ustalić repertuar z wybranym przez siebie zespołem. To już ostatnia szansa żeby zaplanować podróż poślubną

Trzy tygodnie przed ślubem zamów tort weselny i pozostałe cista w ulubionej cukierni. To też najlepszy czas na zorganizowanie wieczoru kawalerskiego i panieńskiego. Nie ma jeszcze takiego zamieszania, więc to odpowiedni czas na taką zabawę. To dobry moment na ostatnie przymiarki sukni i garnituru i na ewentualne poprawki. Ustalcie ze świadkami ich obowiązki, czyli to, w czym powinni wam pomóc w trakcie wesela.

Dzień przed ślubem musicie odbyć spowiedź przedślubną. Połóżcie się wcześniej spać, by obudzić się wypoczętym i w dobrym nastroju. To bardzo ważne, by dobrze wyglądać i świetnie się bawić. W dzień ślubu i wesela myślcie pozytywnie i relaksujcie się. Odbierzcie kwiaty z kwiaciarni, a panna młoda musi udać się do fryzjera i kosmetyczki. O nic innego się nie musicie troszczyć. Nie zapomnijcie o obrączkach!

Po ślubie też macie kilka obowiązków. Musicie oddać stroje do wypożyczalni lub pralni. To czas by rozliczyć się właścicielami sali, kamerzystą, fotografem i zespołem. Oczywiście możecie jeszcze wnieść poprawki do nagrania z waszego wesela. Będzie miło, jeśli podziękujecie gościom za przybycie na uroczystość. Panna młoda, która zmieniła nazwisko musi dokonać wymiany dowodu, prawa jazdy i innych dokumentów.

Koniecznie rozplanujcie swoje przygotowana według podanej wyżej listy. Będziecie mieć pewność, że o niczym nie zapomnieliście i dopięliście wszystko na ostatni guzik. Ostatni bardzo ważna rada: pozwólcie, by wasi rodzice i przyjaciele pomogli wam w przygotowaniach. Jeśli podzielicie się obowiązkami, będzie wam o wiele łatwiej.


Źródło: Poradnik Domowy (http://www.poradnik-domowy.com.pl/artykul/259/organizacja-wesela-krok-po-kroku.html)